Close

İzmir EMDR Terapisi Merkezi

İzmir EMDR Terapisi Nerde Yapılır ?

İzmir EMDR Terapisi ; EMDR İzmir şehir genelinde Uzman Klinik Psikolog; Bayram Şimşek önderliğinde Ege Pozitif Psikoloji’de EMDR uzmanları tarafından İzmir merkez , Alsancak, Karşıyaka, Bornova, Bostanlı, Buca, Gaziemir, Aliağa, Bergama ilçelerinde  verilmektedir. İletişim ve Randevu almak için BURDAN devam edebilirsiniz. İzmir bayan Emdr Terapisti uzmanı  ve yorumları için Ecem Hazel Bütün .Eğer bayan bir emdr terapisti arıyorsanız tıklayın.

Peki Nedir Bu EMDR ?

EMDR ( Eye Movement Desensitization and Reprocessing) Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme olarak bilinen göz hareketleri duyarsızlaştırma ve anıyı yeniden işleyerek yapılandırma olarak kullanılan bir psikoterapi yöntemidir.

Bugüne kadar her yaştan yaklaşık 2 milyon kişinin farklı tiplerde psikolojik rahatsızlıklarının başarıyla tedavi edilmesini sağlamıştır. EMDR için İzmir genelinde son bir yılda yüzlerce kişi için kullandığımız ve sonuç aldığımız bir yöntemdir.

Bireydeki acı veren tecrübeler, beyindeki işitsel, görsel, duygusal, bedensel ve düşünsel şekillerde saklanmaktadır. Birey  bu acı veren olayı hatırladığında beyninde imaj denilen görsel bir resim canlanır ve bu olaya eşlik eden olumsuz inancı, kızgınlık, öfke, üzüntü gibi duygu, düşüncesi ve beden duyumu hissedilir. Birey kendime güvenemem, yetersizim, değersizim gibi olumsuz inançlarını fark eder ve göz hareketleriyle hem bu olumsuz inanç hem de o anı kişide olumsuz olarak aktive olmaz. Beyin artık bu travma ya da olumsuz anılara karşı nötrleşir.

 

İzmir Emdr Terapistleri

Psikolog & Evlilik Terapisti

Ecem Hazel Bütün hk. ve yorumlar için tıklayınız

Emdr Terapisti

Psikolog Ecem Hazel Bütün

 

 

Uzman Klinik Psikolog
Bayram Şimşek Hk. ve Yorumlar İçin Tıklayınız
Aile Danışmanı & Cinsel ve Emdr Terapisti

Psikolog Gökçe Sümekçi için tıklayınız

Emdr Terapisti

Psikoterapist Gökçe Sömekçi

 

Gelişimsel EMDR Tarihçesi

Psikolog Doktor Francine Shapiro

Psikolog Doktor Francine Shapiro 1987 yılında, Doktora tezini yazdığı dönemde, istemli göz hareketleriyle beraber rahatsız edici düşünceleri ya da anıları düşündüğünde, bu düşüncelerin bireyde ortaya çıkardığı olumsuz hislerinin azaldığını keşfetmiştir. Bu keşfinin etkinliğini araştırmak adına TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) olan Vietnam gazileriyle, tecavüz ve cinsel istismar mağdurlarıyla 11-53 yaş arasında değişen 22 kişilik bir katılımcıyla çalışma ve araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmalar sonucunda EMDR’nin travmatik yaşantıların olumsuz etkilerini fazla derecede azalttığını görmüştür.

Francine Shapiro psikoloji bilimine yaptığı katkılardan dolayı ‘Uluslararası Sigmund Freud Ödülü’nü almıştır. Sonrasında 2009 yılında travma psikolojisine katkılarından ötürü yine ödül almıştır.

İzmir EMDR terapisi için kessin bir tarih yoktur. Fakat EMDR terapisinin geçmişi izmir’de baya eskiye dayanıyor.

EMDR şu an dünyada bir çok kurum ve kuruluş tarafından onaylanan bir terapi tekniğidir. Amerikan Psikiyatri Derneği EMDR’nin etkililiğini onaylamıştır.

Dr. David Grand 1993 yılında katıldığı bir konferans sonrası EMDR’ yi tanımıştır. Francine Shapiro tarafından bulunan bu terapi tekniği travmaya bağlı oluşan sorunları ışık hızında iyileştiriyordur.

Daha sonra bu tekniği kendi hastalarına uygulamaya başlamıştır ve bunun sonucunda hızlı bir şekilde çok iyi sonuçlar almışlardır. Sonrasında 1999 Marmara Depreminden sonra Türkiye’ye gelip depreme maruz kalmış insanlarla çalışmalar yapmıştır.

Bunların hepsini EMDR ile ilgili yazdığı kitapta anlatmıştır. EMDR yöntemiyle sadece üzüntü veren anıların artık üzüntü vermediği değil, her konuda destek sağladığı ve performansı arttırdığını gözlemlemiştir.

 

Çocuklarda EMDR Nasıldır?  İzmir de Kimi Tercih Etmeliyim?

İzmirde EMDR Terapisi Yapan Yer
İzmir EDMR Terapisi

Çocukların travmatik olaylarını, kaygı ve korkularını, özgüven ve çekingenlik problemleri ve fobileri, sınav kaygısı, performans kaygısı gibi problemlerde EMDR sıklıkla kullanılan ve başarıya ulaşılan bir terapi tekniğidir.

Aynı zamanda İzmir EMDR terapistleri olarak gerek uzman terapistleri ile gerek sağlık altyapısı olsun Çocuklarınızın ruh sağlığı için Ege Pozitif Psikoloji ideal bir kurumdur.

İzmir merkez ve ilçelerinde Ege Pozitif Psikoloji çocuklar için kapsamlı bir EMDR terapisi sunmaktadır.

EMDR Terapisi ile sonuç veren psikolojik bozukluklar;

 • Emdr Terapi ve Kaygı Bozuklukları
 • Emdr Terapi ve Depresyon
 • Emdr Terapi ve Rahatsız Edici Anılar
 • Emdr Terapi ve Fobiler
 • Emdr Terapi ve Ağrı Rahatsızlıkları
 • Emdr Terapi ve Stres Kontrolü
 • Emdr Terapi ve Kişilik Bozuklukları
 • Emdr Terapi ve Bağımlılıklar
 • Emdr Terapi ve Beden Algısı Bozuklukları
 • Emdr Terapi ve Cinsel İşlev Bozuklukları
 • Emdr Terapi ve Panik Bozukluğu
 • Emdr Terapi ve Disosiyasyon
 • Emdr Terapi ve Komplike Yas
 • Emdr Terapi ve Kompleks Travma
 • Emdr Terapi ve Davranım Bozuklukları ve Özgüven Sorunları
 • Emdr Terapi ve Migren ve Fantom Ağrı
 • Emdr Terapi ve Yeme Bozuklukları
 • Emdr Terapi ve Cinsel ve/veya Fiziksel Taciz
 • Emdr Terapi ve Vajinismus
 • Emdr Terapi ve Erken Boşalma
 • Emdr Terapi ve Taciz
 • Emdr Terapi ve Bağımlılık

İzmir EMDR İle İlgili Sorulan Sorular

 1. EMDR’nin açılımı nedir? EMDR ne demek?

Eye Movement Desensitization and Reprocessing açılımıdır. Türkçeye bu göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme olarak çevrilir.

 1. EMDR’yi kim nasıl buldu?

Doktor Francine Shapiro 1987 yılında tesadüfi olarak bulur. Yürüyüş yaparken aklındaki kötü duygu ve düşüncelerin azaldığını keşfetmiştir. Bunun sonucunda bu sonuca şaşırıp araştırmaya başlamıştır. Yaptığı araştırmalar sonucunda beyne çift yönlü uyarım verildiğinde kötü anıların etkisinin azaldığını fark etmiştir.

 1. İzmir EMDR için Tavsiye ?                                                  

İzmir’de EMDR terapisi için Psikolog arıyorsanız. Alanında uzman ve deneyimli olmasına önem veriniz. İlk etapta izmirde EMDR terapisi yapan psikologlar diye küçük bir araştırma yapın. Böylece kafanızda azda olsa bir şema oluşur. Dilerseniz bu hizmet için Ege Pozitif Psikoloji Psikologlarına da bakabilir ve bizleri yorumlayabilirsiniz

 1. EMDR Terapisi nasıl uygulanmaktadır?

Gelen danışanın olumsuz anıları tarandıktan sonra beyne çift yönlü uyarım dediğimiz uyarımlar verilir bunlar ya göz hareketleridir ya dize ya da omuza tık tıklar ya da kulağa verilen seslerdir. Bu olumsuz düşünceler bu çift yönlü uyarımlar sonucunda olumlu bir düşünceyle bağlanır ve kişi artık bu anıya baktığında olumsuz bir şey hissetmez.

 1. EMDR ne kadar sürer?

Bu bireye, yaşadığı olumsuz duruma, o olumsuz duruma bakış açısına ve iyileşmek isteyip istemediğine göre farklılık gösterir. EMDR tedavisine merkezimizden alabilirsiniz.

 1. EMDR’ yi neden tercih etmeliyim?

Yaşadığınız sıkıntıların derinlerinde ne yatıyor onu öğrenmek için en kökünden temizlemek ve bunu hızla elde etmek için başvurabilirsiniz.

 1. EMDR zararlı mıdır?

Herhangi bir zararı olmamasına rağmen bazı travmatik anılar derinlerinde daha farklı travmatik anıların kapısını açmış ve kişi bastırdığı şeylerle yüzleşmek zorunda kalmış olabilir ve seanslardan sonra çok fazla ağlayabilir, başta daha kötü olabilir ama terapiye devam edildiği takdirde iyileşmeler gerçekleşecektir. İnsan yeter ki istesin.

 1. EMDR’nin herhangi bir yaş kriteri var mı?

Çocuklara bile uygulanabilen bir yöntem olduğundan dolayı herhangi bir yaşı yoktur.

 

EMDR Terapisi Fiyatları

Emdr İzmir fiyat ve ücretlerine baktığımızda uzmandan uzmana farklılık göstermektedir. İzmir de emdr terapisi fiyatları 150 Türk Lirası ile 350 tl arasında değişkenlik göstermektedir. Türkiye de diğer şehirler de İstanbul, Bursa, Antalya, Konya, Ankara da da ücretler değişkenlik göstermektedir. Emdr fiyatları, emdr seans ücretleri 2019 – 2020 ücretlendirmeleri; 100 ila 500 TL arasında Türkiye de değişkenlik göstermektedir. Burda Emdr Terapisi seans ücretlerinden ziyade size önerimiz, emdr terapistini iyi seçmeniz, bunun için de en az 4 – 5 yıllık bir deneyim, ve yetişkin psikoterapisi üzerine çalışan diğer kuram ve terapileri iyi kullanan bir emdr terapisti seçmeniz sizin için daha sağlıklı olur.

İzmir pedagog için tıklayın

İzmir de Emdr Terapisi Uygulayan Psikologlar

İzmir psikolog ve emdr terapisti açısından Türkiye de en zengin ildir diyebiliriz. İzmir de Emdr terapisi uygulayan psikolog seçerken bazı noktalara dikkat etmek gerekir: Emdr uygulaması basitmiş gibi görünen zor ve karmaşık bir yöntemdir. Özellikle diğer bir çok kuramla desteklendiğinde etkililiği çok fazla artmaktadır. Aynı zamanda belli bir tecrübe gerektiren sihirli bir terapi yöntemidir emdr, yani emdr terapisi uygulaması yapan psikolog seçerken, popüler olması, deneyimli olması, bir çok olumlu danışan yorumu olması sizin için daha sağlıklı yol gösterir. İzmir Psikolog tıklayın

Emdr Terapisi Zararları – Yaptıranlar

İzmir Emdr terapisi yaparken insanların sorularından birisi emdr zararları var mı? emdr terapisi zararı ile ilgili elde edilmiş net bir kanıt yoktur. Ancak emdr terapisi yaptırdıktan sonra: baş ağrısı, ağlama, uyku, uykusuzluk, öfke patlamaları, daha kötü hissetme vb. durumlar ilk emdr seanslarının başında bazen olabilmektedir. Çünkü kişi de geçmiş ile ilgili bir çok unutulmuş olumsuz travmalar hatırlandığı için kişi de psikolojik tepkiler oluşur. Ama bu anılar çalışılıp yüzleşilmezse de kişiler psikolojik sorunlardan kurtulamazlar. Ancak bu gibi sorunlar az görünür genelde emdr terapisi yaptıranlar da rahatlama, dinlenmişlik, ferahlık, mutluluk ve huzur duyguları daha fazla yaşanmaktadır.

 

 

Psikolog & Uzman EMDR Terapisti

Ecem Hazel Bütün hk. ve yorumlar için tıklayınız

Psikolog Ecem Hazel Bütün

 

 

Uzman Klinik Psikolog

Bayram Şimşek hk. ve yorumlar için tıklayınız

Uzman Emdr terapisti ve Eğitmeni

 

 

ÇOCUKLARDA sık görülen 7 psikolojik sorun için Tıklayınız

Yetişkinlerde ilginç psikolojik sorunlar için Tıklayınız

Evlilik ve Çift Sorunlarıyla ilgili yazımız için Tıklayınız

CİNSEL sorunlarla ilgili Yazımızı okumak için Tıklayınız

 

Uzmanlarımız

Bayram Şimşek, Uzm. Aile Danışmanı – EMDR Terapisti – Cinsel Terapist

Ecem Hazel Bütün, Aile Danışmanı & Yetişkin Psikoloğu

Diğer uzmanlarımızı incelemek için İçin Tıklayın)

Related Posts

30 thoughts on “İzmir EMDR Terapisi Merkezi

 1. Takıntı Hastalığı Olanlar Dikkat! Opsesif Kompulsif Bozukluk

  […] EMDR, Türkçe açılımıyla “Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma” anlamına gelmektedir. Kişiye sıkıntı veren, rahatsız edici, kişinin etkisinden kurtulamadığı olaylar, anılar, düşünceler vs. bu yöntemle yeniden işlenir ve sonucunda kişi artık bunlardan rahatsızlık duymaz yani duyarsızlaşır. Bu yöntemle başta travmalar olmak üzere birçok psikolojik bozukluk tedavi edilebilir ve oldukça etkili sonuçlar elde edilir. […]

 2. Bayram Şimşek – EMDR Terapisi – Batı Trakya Haber

  […] “EMDR terapisi nedir?” sorusuna şöyle bir cevap verebiliriz. Bu gibi çeşitli psikolojik sorunların çözümü olarak gösterilen EMDR terapisi, bilinçaltınızda yer edinmiş travmatik olayların etkisinin azaltılmasında etkili olmaktadır. Göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme olarak adlandırılan bu olay, özel bir yöntem ile beyinde yer edinen bu olayın etkisinin azaltılması ve kişinin rahatlaması sağlanır. Bu terapi ile birlikte birey üzerinde yer alan travmatik durumun etkisinin büyük oranda azaltılması, bireyin daha mutlu bir hayata merhaba demesi hedefleniyor. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir