Close

İzmir Panik Atak Terapisi Merkezi

İzmir Panik Atak Çözümü 

panik bozukluk izmir
Panik Atak İzmir

İzmir panik atak tedavisi için profesyonel hizmet veren bir kuruluşuz. Son zamanlarda medyada da gündeme gelmesi ile popülerlik kazanan panik atak nedir? İzmir panik atak tedavisi, Nasıl anlaşılır ve kimlerde görülür?  Tüm bu soruların cevabına değineceğiz. Aklınıza takılan sorularınızı Buraya  tıklayarak bize iletebilir  yada İzmir’de hizmet veren merkezlerimize uğrayıp destek alabilirsiniz.

Panik Bozukluk Nedir?  

Panik, “aniden gelen güçlü bir korku ve aniden içi kaplayan engellenemez dehşet verici duygu” anlamına gelmektedir. Panik, korku ve endişe her bireyin hayatlarının herhangi bir döneminde karşılaşabilecekleri bir duygudur. Panik atak ise gerçek bir tehlike veya gerçekleşmiş bir tehlike olmamasına rağmen şiddetli fiziksel belirtilerle kendini gösteren yoğun korku atağıdır. Genellikle 5-10 dakika gibi kısa sürelidir ve ataklar halinde yaşanır. Bu ataklar her gün sıklıkla yaşanmaya başladıysa buna “panik bozukluk” denmektedir.

İzmir panik atak rahatsızlığı yapısı gereği bireylerde fobi oluşmasına yol açabilir. Bir çeşit anksiyete bozukluğu diyebiliriz kişilerde tekrarlama olasılığı yaşanabileceği için kişilerin davranışlarında ve düşüncelerinde değişiklikler yaşanmaktadır. Kişi sürekli acaba tekrar yaşayacak mıyım ya da ne zaman ve nerede başına geleceğini bilemediği için sürekli endişe ve korku içinde olabilmektedir. Nitekim izmir ve ilçelerinden bize gelen danışanlarımızın çoğunda bunu tespit ettik. İzmir Panik atak psikologları listesi için tıklayın.

Panik atak ilaçsız bir şekilde, emdr terapisi ve bilişsel davranışçı terapi ile bir daha nüksetmeyecek şekilde kurtulabilirsiniz. Şuana kadar Ege Pozitif Psikoloji kurumuna gelen tüm panik atak danışanları bir daha hiç panik atak yaşamadı, Ege Pozitif Psikoloji bu konuda %100 başarı elde etmektedir.

İzmir En İyi Panik Atak Terapisti ve Psikolog Uzmanları

Psikolog & Evlilik Terapisti

Ecem Hazel Bütün hk. ve yorumlar içintıklayınız

Emdr Terapisti

Psikolog Ecem Hazel Bütün

 

Uzman Klinik Psikolog 

Hasan Arslan Hk. ve yorumlar için Tıklayın

Aile ve Cinsel Terapist

psikolog Hasan Arslan

 

 

Uzman Klinik Psikolog
Bayram Şimşek Hk. ve Yorumlar İçin Tıklayınız
Aile Danışmanı & Cinsel ve Emdr Terapisti

Psikolog Gökçe Sümekçi için tıklayınız

Aile Danışmanı & Cinsel & Emdr Terapisti

Psikoterapist Gökçe Sömekçi

 

Panik Atak Nedir?

Panik atak / bozukluk, günümüzde sıkça görülen bir psikolojik rahatsızlıktır. Kişi beklemediği bir an ve hiçbir sorun sıkıntısı yokken aniden ortaya çıkan bir sorundur. Kişiler; kalp çarpıntısı, göğüste ağrı, çıldırma hissi, ya da baş dönmesi ile belirti gösterir. En sık şikayetler ise; terleme, titreme, bulantı, daralma, çarpıntı, bulantı, diş gıcırdatması ,bedenin çeşitli yerlerinde uyuşma bedensel şikayetlerinin yanında düşünsel olarak; kötü bir şey olacak, delireceğim, ya yine olursa, yoruldum, başıma bir şey gelecek, güvende değilim, hastayım, öleceğim vb. düşünceler geçer aklından. Hastalar genelde ne zaman panik atak geçireceklerini bilmediklerinden sosyal hayatlarında sürekli bir kaygı, endişe ve ya yine olursa (beklenti anksiyetesi) içerisinde yaşar.

 

Panik Atakta Korku ve Kaygının Beden Belirtileri

Kişi, günlük yaşantısında hiçbir neden ya da tehlike belirtisi yokken, nefes alamama, sanki nefesi yetmiyor hissi, kalp çarpıntısı, göğüste daralma, kolda uyuşma, kaslarda gerilme, terleme, titreme, ateş basması, midede sıkışma, kontrolü kaybedip delirme ve çıldırma korkusu ile fenalaşıp panik atak yaşayabilir. Her an kötü bir şey olacakmışcasına beliren yoğun kaygı ve korku hali ile; kalp krizi geçirme hissi, boğulma vb. ile sanki ölümün habercisi olarak algılanabilmektedir. Bir çok bedensel ve düşünsel belirti ile ortaya çıkan yoğun korku durumu panik atak olarak isimlendirilir. Panik atak aslında beden de var olan koruma sistemini tehlike var zannedip sistemin yanlış bir tetikleyici ile komple alarma geçmesidir.

 

Panik Atak Geçirdim, Panik Bozukluk Rahatsızlığına mı Sahibim?

Hayır. Her panik atak geçiren kişi de panik bozukluk olacak diye bir gerekçe yoktur. Hatta çoğu birey hayatında bir ya da iki kez panik atak geçirebilmektedir. Bir üniversitenin araştırmalarına göre görüşülen kişilerin %23’ü panik atak yaşanmış olduğunu belirtmiştir. %3 ise panik bozukluğa sahip kişilerdir. Bu bağlamda Panik atak ve panik bozukluğun tanımını yapacak olursak, panik atak, bir an boyunca yaşanan korku nöbeti olarak tanımlanırken, panik bozukluk ise bu atakların tekrarlaması halidir.  Panik atak tek başına yaşanan bir rahatsızlık değildir. Tek bir atak ya da seyrek ataklar, depresyonun bir parçası olabilir veya sosyal fobi durumunda kişi korktuğu bir olay ile karşılaştığında, bunları yaşayabilir çünkü atak, heyecan durumunun abartılı yaşanmasıdır. Bu yüzden tanıyı psikiyatri uzmanın koyması gereklidir.

İzmir Panik atak nöbeti geçiren kişilerin yaşadıkları anları örnekle açıklayacak olursak;

‘Ne zaman yaşayacağımı bilmiyorum, dışarı çıktığım zaman ya da gittiğim her yerde ya tekrar nöbet geçirirsem ne yapacağımı düşünüyorum. Sürekli panik ve endişe içerisindeyim.’

‘Dersteyken kalp atışlarımın hızlandığını hissettim sanki birden nefesim kesildi. O an kalp krizi geçirdiğimi düşünmeye başladım daha çok panikledim. Hemen üniversitenin aciline gittim. Doktor kalbimle ilgili bir sorun olmadığını söyledi.’

Panik Bozuklukta Nasıl Sorunlar Yaşanmaktadır?

 İzmir panik atak geçiren çoğu kişinin başta tansiyonu yükselir o an kalp krizi geçirip ölebileceğini düşünmektedirler. Büyük bir edişe ve korku yaşan bu kişiler bir an önce hastaneye giderler. Birçok kişi doktoru gördükten sonra rahatlamaya ve yaşadıkları fiziksel belirtilerin geçtiklerini söylemektedirler. Yaşanan panik atak nöbetinden sonraki birkaç gün birey kendini depresif hissedebilir.(Sese ve ışığa karşı daha hassas olabilir, kalabalık yerlerde bulunmak istemeye bilirler.)

DSM-4’e göre Panik atak tanı ölçütleri şu şekilde belirlenmiştir;

Panik atak sırasında;

 • Çarpıntı (kalbin yerinden çıkacak kadar hızlı attığını hissetme),
 • Nefes darlığı (bir anda nefes alamama, boğuluyormuş gibi hissetme),
 • Terleme,
 • Titreme,
 • Soluğun kesilmesi,
 • Göğüs ağrısı (göğsünün sıkıştığını hissetme), ‌göğüs de baskı hissi,
 • Bulantı (o an kusma isteğinin gelmesi),
 • Karın ağrısı,
 • Baş dönmesi,
 • Bayılacak gibi hissetme,
 • Sersemlik, kendini ve çevreyi başka türlü algılamak ya da algılayamamak( o an her şey bulanıklaşır ve gözünde küçülmeye başlayabilir),
 • Çıldıracak gibi hissetme (aklını kaybedecekmiş gibi hissetme)
 • Ölüm korkusu ( çeşitli sebeplerden dolayı öleceğini düşünme ya da yakın olduğu insanların ölmesinden korkma duygusunu yoğun olarak yaşama),
 • Uyuşma, üşüme veya ateş basmaları yaşanabilir.
En İlgi Çeken Panik Atak Belirtisi

Belirtilerden en sık yaşananları çarpıntı, nefes darlığı, baş dönmesi ve göğüs ağrısıdır. Ayrıca panik atağın özelliklerinden biride nerede ve ne zaman ortaya çıkacağının bilinmemesidir. Aniden ortaya çıkar, 10 dakikada en yüksek seviyesine çıkar ve genellikle 15 dakika içinde sonlanır. Her zaman olmasa da bazen uyku sorunları ve panik duygusuyla uykudan uyanma durumları yaşanabilir. Panik atak geçiren kişiler kendilerini çaresiz hissedebilmekte ne yapacaklarını bilememektedirler. Panik bozukluk kişiye yüksek seviyede anksiyete yaşatmaktadır. Diğer bireylere göre çok daha fazla stres altındadırlar. Bu durumu yaşamak istemeyenler için kararlı bir şekilde bu rahatsızlığı yenebileceğine inanmalı ve bir uzmandan yardım almalıdır.

Eğer bu sıkıntılardan biri veya birkaç tanesini yaşıyorsanız ve Panik Atağa Nasıl Engel Olabilirim? diye düşünüyorsanız İzmir de panik atak yaşan kişilere yardımcı olabilecek uzman kişileri araştırabilirsiniz. Bu alanda uzman kişiler panik atak anında kişilerin ne yapmaları gerektiği ve nasıl doğru nefes alabilecekleri hakkında bilgi verilmekte ve kişiye göre en uygun teknikleri ve terapi yöntemlerini belirlemektedirler. Panik atak psikologları listesi için tıklayın.

 

Panik Atak kimlerde görülür?

Panik atak erkeklerin %2 kadınların ise %5’de görülmektedir. Panik atak, en çok 20-40 yaşlardaki kadınlarda, şehirde yaşayanlar, aşırı koruyucu ve kontrolcü ailelerde büyüyenler bireylerde yaşanma olasılığı daha yüksektir. Sosyal fobi ve çekingen kişiliğe sahip insanlar da yaşanma olasılığı daha yüksektir.

İzmir’de hizmet veren Ege Pozitif Psikoloji kurucusu Uzman Klinik Psikolog Bayram Şimşek panik atak tedavisi için aklınıza takılan soruları değerlendiriyor.

 

Panik bozuklukta risk faktörleri nelerdir ve panik atağı hangi durumlar tetiklemektedir?(Kimler paniğe daha yatkın olabilir?)

 • Aile bireylerinde veya birinci derece akrabalardan birinde panik bozukluğu ya da başka anksiyete bozukluğu olanlar,
 • Düşünce veya duyguları çok fazla dışarıya yansıtamayan ‘içine kapanık’ kişiler
 • Alkol veya başka bağımlılık yapan maddeleri yatkınlığı veya bağımlılığı olanlar,
 • Geçmişte anksiyete bozukluğu veya depresyon gibi rahatsızlıklar geçirmiş olmak,
 • Sosyal fobi veya başka bir fobisi olan bireyler
 • Öfkesini, kızgınlığını dışarıya yansıtamayan bireyler
 • Sıkıntılı, aceleci, telaşlı ve mükemmeliyetçi kişiler…

 

 Panik Bozuklukta tedavi nasıl yapılır?

Öncelikle belirtmek gerekir panik atak kesinlikle kontrol altına alınabilir bir rahatsızlıktır. Panik Atak Tedavisinde İlaç kullanmak gerekli mi? İzmir panik atak tedavisinde İlaç kullanmadan tedavi olabilir miyim? Psikoterapi yöntemleri ile az öncede bahsedildiği gibi bilişsel–davranışsal terapi yöntemi veya EMDR terapi yöntemleri ile mümkündür. Psikologlar kişinin yaşadığı rahatsızlığa göre en uygun yöntemi belirleyecektir. İzmir Panik atak tedavisinde uygulama şekilleri; Bilişsel-Davranışçı terapi, İlaç tedavisi, EMDR terapidir.

 

 İzmir Panik Atak Bilişsel-Davranışsal Terapi:

Panik atak bilişsel terapi çok sık beraber anılan bir ikilidir. Panik atak bir kaygı bozukluğu olduğu için psikoterapi ile iyileşebilir. Panik atak ile yapılan bilimsel çalışmalar bilişsel (kognitif) davranışçı terapinin danışanlarda iyileşmede çok etkili bir terapi yöntemi olduğunu kanıtlamıştır. Çoğu zaman sadece ilaç tedavisi ile panik atağın geçmesi mümkün olmamakta, ilaç panik atak geçirenlerde korku ve kaygıyı duygusunun yoğunluğunda azaltmaya neden olsa da tekrarlamasını önleyemediği görülmüştür. Panik atağın iyileşmesi için kişilerin olaylar karşısında düşüncelerini, davranışlarını yönetip bakış açısında değişimlere yol açarak duygu ve davranışlarında ki kontrolü eline alması gerekmektedir. Bilişsel davranışçı terapi danışanların düşünce yapılanmalarını ele alarak bunu yeniden yapılandırmak üzere kurulmuş olan etkili bir terapi tekniğidir.

Panik bozukluğun terapisinde en önemli yapı danışanı psiko-eğitim ile bilgilendirmektir. Kişiye panik atağın doğası nasıl olduğu, belirtileri, tetikleyicileri vb. ayrıntılı anlatılır. Kişi aslında her atakta kalp krizi geçirdiğini düşünmek yerine bu durumu kontrol altına almayı, aslında koşunca da kalbin hızlandığını bunun kalp krizine yol açmadığını görmesini sağlanır. Bilişsel davranışçı terapide (BDT) kaygıya yol açan düşünce yapıları ele alınır. Çoğu panik atak belirtisinin aslında yanlış yorumlandığı, felaketleştirildiği gösterilir. Bilişsel terapi ile panik atak da ortaya çıkan düşünce kalıpları yeniden yapılandırılır. İlaçsız panik atak tedavisi İzmir için doğru yerdesiniz.

Bilişsel davranışçı terapinin davranışçı yönteminde ise aslında kişiler panik atakları, bir şeylerle çok meşgul olduklarında, kafalarında başka sorun ya da başka düşünceler olduğunda atak yaşamadıklarını görürler. Davranışçı terapi ile aslında gevşeme, meşguliyet, baş etme kartlar vb ile panik atak kontrol altında alınır.

Bu tedavi yönteminde iki amaç vardır:
 1. Hastanın, Panik Atağı belirtileri hakkındaki  yanlış bilgi ve inanışlarının düzeltmek ve hastanın bu belirtilerle baş edebilmesinin öğretmek.
 2. Panik Atağı geleceğinden korktuğu için tek başına bulunmaktan kaçındığı yer ve durumlarla aşamalı bir şekilde tekrar karşılaştırılması böylece   korkularını yenebilmesini sağlamak amaçlanmaktadır.

 

Panik Atak İlaç Tedavisi İzmir:

Panik Bozukluğunun ilaç tedavisinde, beyin sinir hücrelerindeki bozuk olan hormon faaliyetlerini düzelterek Panik Ataklarını önleyen ilaçlar kullanılmaktadır. Son yıllarda yürütülen çalışmalarla birlikte Panik Atak tedavisinde önemli gelişmeler de yaşanmıştır. Trisiklik antidepresan ve benzodiazepinler panik atak tedavisine yardımcı olan ilaçlardandır. Fakat en etkili ve doğru sonuca ulaşmak için, diğer hastalıklarda olduğu gibi bir psikologa danışmak doğru olacaktır.

Hekim ilacın dozajını hastanın ihtiyacına uygun olarak belirleyecek en doğru kişidir. Bazı panik atak hastaları belli bir noktadan sonra ilaç kullanmak istemiyor, çünkü 5 yıldır, 10 yıldır ilaç tedavisi görmüş ve ilacı her bıraktığında halen atakları devam eden danışanlar, ya da ilaçlara rağmen atak geçirmeye devam eden kişiler ilaçsız panik atak tedavisi var mı? diye araştırmaya başlıyor. ilaçsız panik atağın çözümü de var aslında, bilişsel davranışçı terapi ve emdr terapisi ilaçsız bir şekilde bu sorunla başedip, sonra da bir daha yaşamaz hale gelebilirsiniz. Panik atak psikologları listesi için tıklayın.

İzmir Panik Atak Tedavisi İçin EMDR Terapisi:

Bilişsel-Davranışçı terapinin dışında EMDR tekniği oldukça etkili olabilecek bir tekniktir. EMDR ,Türkçe açılımıyla ’göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme’ güçlü bir psikoterapi yöntemidir. EMDR rahatsız eden, acı veren anıyı unutturmaz. Fakat terapi uygulandıktan sonra bu yaşanan acı sonrasında hissedilen öfke, korku, endişe,kaygı gibi duygulara karşı duyarsızlaştırılır. Bu teknik ile hastanın panik atak belirtilerine duyarsızlaşması amaçlanmaktadır.

Panik atak terapisinde ilaçsız olarak en etkili işe yarayan yöntemdir. Kişinin panik atak yaşama nedeni geçmişte yaşadığı bir çok olumsuz anı ve travmalardır. Sürekli ölümler, hastalıklar, kanser vakaları, aile içinde kalp krizinden ölenler, deprem vb. travmatik olaylar panik atağın bir nedenidir. Diğer neden aile de birinci derece ki kişilerde evhamlı, panik atağı olan, aşırı koruyucu olan kişiler, 3. nedense aile içi şiddet, babanın pasif korumaması kişide panik atağa neden olur. Panik atak tedavisinde emdr terapisi çok etkili olma nedeni, panik bozukluğa yol açan bir çok travmadır. Bu travmalar emdr terapisiyle düzelince panik atakda ortadan kalkar.

 

Şunu unutmayın İzmir panik atak tedavisi için psikolog arıyorsanız, alanında uzman, deneyimli, bir çok psikoterapi yöntemini kullanmasını bilen, yıllarca panik bozukluk sorunlarıyla çalışmış bir uzman tercih etmeniz sizi hem zamandan hemde bir daha panik atak yaşamayacak şekilde destekleyecektir. Ege Pozitif Psikoloji 14 yıldır İzmir de panik atak danışanlarına hizmet vermiş, tecrübeli kadrosuyla İzmir’in 5 farklı ilçesinde pedagog, aile terapisti ve uzman psikologlar ile yanınızda. Ömür boyun panik olarak yaşamak zorunda değilsiniz. Gelin üstünüzde ki yükten sizi kurtaralım. İzmir de ki psikologlar listesi için tıklayınız.

psikolog arıyorsanız özellikle psikologlar ile ilgili danışan yorumlarını okumanızı öneririz.

Online Panik Atak Tedavisi

Corona yani covid-19 sonrası panik atak ve kaygı bozukluğuna yatkınlığı olan kişilerde oluşan yeni bir terapi yöntemi online panik atak tedavisi olur mu? Aslında olur, online görüşme görüntülü bir şekilde, skype, zoom, whatsapp dan yapılabilmektedir. Evden çıkamadığınız için online olarak terapi yapmak bazen daha sağlıklı olabilmektedir.

ÇOCUKLARDA sık görülen 7 psikolojik sorun için Tıklayınız

Yetişkinlerde ilginç psikolojik sorunlar için Tıklayınız

Evlilik ve Çift Sorunlarıyla ilgili yazımız için Tıklayınız

CİNSEL sorunlarla ilgili Yazımızı okumak için Tıklayınız

 

Uzmanlarımız

Bayram Şimşek, Uzm. Aile Danışmanı – EMDR Terapisti – Cinsel Terapist

Ecem Hazel Bütün, Aile Danışmanı & Yetişkin Psikoloğu

Diğer uzmanlarımızı incelemek için İçin Tıklayın)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir