Close

Sosyal Medyanın İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

sosyal medya psikolojisi

Yapılan araştırmalar Türkiye de sosyal medya bağımlılığı, sosyal medyada insanların sadece zamanlarından kayıplar değil, ruh sağlıklarından da kayıplar yaşandığını ortaya koymaktadır.

İnsanlar günlük stres ve sıkıntılarını atmak için sosyal medyaya başvurmaktadırlar. Fakat sosyal medya ya da teknoloji insanları daha da stresli bir hale sürüklemektedir. İnsanlar depresyon, stres, kaygı bozukluğu yaşıyor hale gelmektedir.

Sosyal Medya Bağımlılığı Psikolojisi

Sosyal medya bağımlılığı ve psikoloji, birçok araştırma sosyal medya bağımlılığı ve depresyon arasında  pozitif bağın olduğu sonucuna varmıştır. Sosyal medya kullanımı arttıkça depresyon oranı artar. Sosyal medya kullanımı maalesef gün geçtikçe bağımlılık haline dönüşmeye başlamıştır. İnsanlar sabah uyanıp sosyal medyaya girerek güne başlar hale gelmişlerdir. Uykuyla bile olumsuz ilişkisi bulunan sosyal medya psikolojisi maalesef uyku kalitesini bile etki altına almaktadır.

Sosyal medya bağımlılığı zararları oldukça fazladır. Aile ilişkileri, kaliteli zaman geçirme vb. sorunlara neden oluyor. Ekran karşısındaki ya da ekranın yansıttığı ışıklar uyku kalitesini düşürmekle birlikte gece karanlıkta salgılanan hormonların da salgılanmasını engeller. Bir müddet sonra öngörülüyor ki sosyal medya alkol ve uyuşturucudan daha bağımlı bir hale gelecek. Zaten bununla ilgili son dönemlerde teknoloji bağımlılığı poliklinikleri bazı özel ve ruh sağlığı hastanelerinde açılmış bulunmakta.

Bunların yanı sıra sosyal medya insanları tek bir forma ve tek bir güzellik algısına sokmakta oldukça başarılı olmuş durumdadır. Bir sürü shop ve efekt aplikatörleride arz talep olayından fazlasıyla talep görmektedir. Tabii bu durum kesinlikle insanlara zarar vermektedir çünkü insanlar dış görünüşlerine fazlasıyla önem verir hale gelmiştir. İnsanların özsaygısı da düşmekte olup bu durum sadece bireysel bir şekilde olumsuz etkiye değil toplumsal olarak da olumsuz etkiye varmaktadır.

İnsanların iletişim becerisi düşmekte sosyal medyadan arkadaş ilişkilerini yürütmeye çalışmaktadırlar ve bu durum oldukça zarar verici hale gelmektedir. Aileler aile içinde bile sohbet edemez hale geldiği sürece iyi bir noktada olduğumuzu söyleyemediğimiz gibi kötü bir duruma doğru gitmekteyiz. Çok fazla sorun olmaya başladığında bir psikolog, psikoterapi desteği ya da aile terapisi desteği almanızı öneririz.

 

ÇOCUKLARDA sık görülen 7 psikolojik sorun için Tıklayınız

Yetişkinlerde ilginç psikolojik sorunlar için Tıklayınız

Evlilik ve Çift Sorunlarıyla ilgili yazımız için Tıklayınız

CİNSEL sorunlarla ilgili Yazımızı okumak için Tıklayınız

 

Uzmanlarımız

Bayram Şimşek, Uzm. Aile Danışmanı – EMDR Terapisti – Cinsel Terapist

Ecem Hazel Bütün, Aile Danışmanı & Yetişkin Psikoloğu

Diğer uzmanlarımızı incelemek için İçin Tıklayın)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir